Адреса: вул. Сирецька, 25А, м. Київ
тел./факс (044) 494 41 04; (067) 751 77 37
РУС
УКР

Аеробні та анаеробні процеси в септиках

02 грудня 2021 р.
Аеробні та анаеробні процеси в септиках
Анаеробних і аеробних бактерій у світі величезна кількість, як зовні так і всередині організму людини (різновидів їх – сотні), вони без жодної шкоди живуть на шкірі і слизових кишечнику, ротової порожнини і навіть у відпрацьованих виділеннях організму, мешкають у тварин, у пилу , на рослинах, у ґрунті.
Головною функцією бактерій у септиках є природнє очищення побутових стоків, саме вони відповідають за розкладання відходів органічного походження на прості компоненти. Залежно від типу септика у ньому використовуються аеробні чи анаеробні бактерії.
Сам термін «аероби» з грецької перекладається як «повітря» та «життя». До аеробних бактерій відносять групу мікроорганізмів, яким для здійснення процесів життєдіяльності необхідний кисень. Цей вид бактерій відповідає за очищення стічних вод та розкладання органічних суспензій. Для того, щоб аеробні бактерії не змило водою, їх закріплюють на матеріалі-носії, який не може вимиватися потоком води.
Аеробні бактерії дозволяють досягти високого ступеня біохімічного розкладання в побутових стоках і при цьому утворюють невелику кількість твердого осаду.
Цікаво, що видів аеробних бактерій налічується велика кількість, причому багато з них ще навіть не описані вченими. У процесі життєдіяльності бактерії виробляють вуглекислий газ та виділяють тепло, але не виділяють неприємний запах.
Анаеробні бактерії не потребують надходження кисню. Тому в камері анаеробного септика відбувається бродіння органічних речовин. У цьому процесі частина відходів опускається на дно, де вони розкладаються і перегнивають.
Анаеробних видів мікроорганізмів дещо менше, ніж аеробних. Вони також у процесі життєдіяльності виділяють тепло, але у меншому обсязі. Також при розкладанні біомаси виділяється метан, через що може виникнути неприємний запах.
Поєднує обидва види бактерій те, що мікроорганізми, з яких вони складаються, – це справді живі істоти. Тому їм необхідно забезпечувати умови для життя. І хоча аеробні та анаеробні бактерії невибагливі, їх може занапастити ряд хімічних речовин які повсюдно використовуються в різних побутових засобах, що чистять. Для бактерій небезпечний хлор, формальдегід та деякі інші агресивні речовини, тому при очищенні сантехніки доведеться відмовитись від використання цих засобів.
Для того, щоб автономна каналізація виконувала свою функцію найбільш ефективно, фахівці радять використовувати комбінацію цих видів мікроорганізмів. Оскільки первинне очищення стічних вод проходить в анаеробному септику, то за доочищення відповідають аеробні бактерії. В обох випадках це дозволяє очистити та освітлити стічні води на 98-99%, тобто до показників технічної води.
Системи очищення стічних вод від GRAF під назвами "One2Clean" і "Klaro" використовують як процеси з анаеробними, так і з аеробними бактеріями. Завдяки можливості поділу об'єму ємності Carat S за допомогою перегородок на кілька зон, створюються умови для життєдіяльності різних форм бактерій, один об'єм бака дозволяє максимально використовувати теплову енергію, як зі стоками, так і від процесів життєдіяльності бактерій. Збереження тепла має значення, тому що при зниженні температури середовища у септику до +4С, процеси практично зупиняються.
Різні групи бактерій працюють із різною швидкістю. У той час, як аеробні бактерії, при достатньому харчуванні та залежно від виду, подвоюють свою масу протягом від 20 хв до 10 годин (час генерації), анаеробні бактерії – суттєво повільніше.
Для якісної роботи септика, особливо після великих обсягів зливу або «генерального» прання, рекомендується додавати бактерії в ємність септика - безпосередньо або за допомогою каналізаційної системи. Якщо дотримуватись цієї рекомендації, баланс мікроорганізмів буде заповнений, і вся система працюватиме справно.
Проводити чистку резервуару септика від шару твердого осаду, що накопичився, а також заповнювати його чистою водою потрібно раз на 1-3 роки.
При виборі локальної очисної станції (ЛОС) вартість устаткування грає далеко не останню роль. Звісно, ЛОС з аеробної секцією очищення коштують досить дорого, т.щ. містять дороге обладнання. Септик без аеробної секції освітлює воду лише до 50-60% через те, що основна кількість анаеробних бактерій розташовується в мулі на дні ємності, де багато харчування та мало кисню, верхня частина стоків у септику певною мірою має більший вміст кисню. і там мешкають аеробні бактерії, але їхня кількість незначна.
Тим не менш, покращити ступінь очищення та залишитися енергонезалежною дозволяє система під назвою “Anaerobix” від компанії GRAF. У цьому, на вигляд невеликому (всього 60 літрів) пристрої, розміщеному в ємність Carat S, створюються умови для значної доочищення стічних вод. Туди потрапляють стоки із середньої зони септика, де немає аеробних бактерій, т.к. немає кисню, немає анаеробних т.к. вони в мулі на дні ємності. Але пластиковий наповнювач із дуже великою поверхнею, зібраний у невеликому обсязі перед виходом стоків із ємності – чудове місце для розмноження анаеробних бактерій. За рахунок зниження швидкості потоку, що виходить, і високої концентрації бактерій на виході досягається 85% очищення.
Таким чином, система "Anaerobix", поєднуючи в собі спочатку не високу вартість, відсутність компресора та інших механічних частин, що потребують регулярного контролю, повну енергонезалежність, проте дозволяє досягти досить високого ступеня очищення стічних вод.
Важливим є те, що цей пристрій можна монтувати будь-який тип септика, в т.ч. та в бетонні герметичні колодязі.