Адреса: вул. Сирецька, 25А, м. Київ
тел./факс (044) 494 41 04; (067) 751 77 37
РУС
УКР

Каламутна вода

15 серпня 2019 р.
Каламутна вода
За останній час, все частіше, в пресі та інших ЗМІ з'являється інформація про екологічні аварії, пов'язаних з викидами промислових нечистот в річки України.
У червні 2019 р. відбулося серйозне ДТП у Вінницькій області, в результаті чого, в притока річки Рось потрапив хімічний препарат, в обсязі 1 тонни, для знищення шкідливих комах. На території Погребищенського району загинула риба та інші мешканці водойм, через 10-12 годин інсектицид досяг Білоцерківщини.
Зима 2019 р Річка Рось, село Глибочка, район дніпровського басейну. Це в 9 км від Білої Церкви. На карті Моніторинг та екологічна оцінка водних ресурсів України в цьому місці стоїть червона точка - знак небезпеки. 12 лютого в річці виявлено концентрація нітриту іона, в сім разів перевищує гранично допустиму норму.
"Можливо, хтось зробив скидання неочищених стоків, - припускає Павло Гвозденко, заступник голови Державного водного агентства України. - Або ж сніг з полів, які обробляються хім. добривами, під час танення потягнув хімію в річку".
Серпень 2019 р. Екологи назвали найбільші підприємства, які забруднюють річки.
Згідно з даними ДержВодагентства України безперечним «лідером» по забрудненню вод є «Київводоканал». Однак, більшість підприємств-забруднювачів знаходяться не в Київській, а в Дніпропетровській та Донецькій областях.
Серед національних рекордсменів по забрудненню річок - Київводоканал. В середньому в рік він скидає в Дніпро понад 500 млн куб. м брудних вод. Вище за течією чернігівські, а нижче - миколаївські колеги доливають в Дніпро свої стічні води. Їм допомагає прибережний Харчопром, аграрії, важка промисловість.
Не тільки Дніпро, але і всі інші водні об'єкти України забруднюються на місцевому рівні сполуками важких металів (мідь, цинк, марганець хром шестивалентний), а також сполуками азоту, нафтопродуктів, фенолів і інших небезпечних дарів цивілізації.
Фахівці відзначають, що концентрація токсичних сполук в наших річках в 30-40 разів перевищує гранично допустимі норми.
По всій Україні протікає 73 тис. річок, простирається 40 тис. озер, понад 1 тис. водосховищ, 400 тис. ставків. Здавалося б, нема про що хвилюватися. Але, насправді, ситуація не така райдужна.
Дефіцит водних ресурсів - одна з найбільш очевидних загроз України.
У світовому рейтингу " Поновлювані внутрішні ресурси прісної води на душу населення", який публікує Всесвітній банк, Україна посідає 125 місце в списку з 180 країн.
У нас, на кожну людину припадає всього 1,2 тис. кубів прісної води (в Росії 29 тис. Куб. / чол., в Італії, Франції - по 3 тис., в Румунії - 2,1 тис., в Польщі - 1,4 тис. кубів). Українські пропорції трохи гірше, ніж в Ефіопії і Нігерії (по 1,25 тис. кубів), але зате дещо краще, ніж в Ботсвані і Чаді (1,1 тис.).
Причому, в південних регіонах України співвідношення водних запасів на душу населення гірше африканських глибинок і становить 400-500 кубів на людину.
З кожним роком ситуація погіршується, що викликає проблеми зі зрошенням полів. До того ж, українських аграріїв переслідує глобальне потепління, що відбивається на запасах вод.
Вирішити проблеми Дніпра та інших річок на рівні одного з міст або водоканалів не вийде. Держава повинна включитися в рішення проблем з забрудненням річок комплексно. Зокрема, запровадити суворий контроль за всіма підприємствами, не тільки великими, але й сотнями малих і середніх, які використовують воду, вимагаючи обов'язкового встановлення багатоступеневих систем очищення стоків. Українська держава може, слідом за країнами ЄС, і має буде обмежити на законодавчому рівні використання фосфатів у миючих засобах.
Місцевим органам самоврядування - слід активніше виділяти кошти для будівництва і реконструкції систем водовідведення та каналізації в населених пунктах. Також, їх завдання стежити за виконанням будівельних норм по установці локальних очисних споруд в місцях, де немає центральної каналізації. Не секрет, що при будівництві нового будинку, ніхто не перевіряє який септик ставиться і чи є він взагалі.
І на рівні кожної людини, варто відмовитися від використання пральних порошків з фосфатами на користь натуральних, відмовитися від агресивних дешевих миючих засобів. Ну, а для цього слід піднімати рівень життя населення, що безпосередньо пов'язано з ростом економіки в нашій країні.
Завдань - неймовірне безліч і всі вони комплексні і не прості. Ми вважаємо, що культура населення, освіченість, просвітництво - ті чинники, які можуть позитивно вплинути на екологічну ситуацію глобально, в зв'язці зі зміцненням державних інститутів.