Адреса: вул. Сирецька, 25А, м. Київ
тел./факс (044) 494 41 04; (067) 751 77 37
РУС
УКР

Сила Архімеда

11 листопада 2020 р.
Сила Архімеда
Найчастіше питання при встановленні пластикової ємності для системи очистки стічних вод - чи потрібно прив'язувати ємність. Звичайно, таке питання задають, коли відомо про те, що ґрунтові води розташовані близько від поверхні.
З курсу фізики за 7 клас відомо, що на тіло, занурене в будь - яке середовище діє виштовхувальна сила, і якщо середовище занурення - вода, то на тіло діє сила рівна вазі витісненої тілом води. Говорячи простіше, якщо ємність об'ємом 3 м3 занурити в воду, то вода буде її виштовхувати з силою, спрямованою вгору і рівною 3 тони. Це, так звана, Архмедова сила.
якорение емкости GrafТак як, ємності покривають ґрунтом, підйомна сила буде компенсуватися вагою ґрунту розташованим над ємністю і вагою самої ємності. Ця сила може бути обчислена, якщо розміри ємності в плані рівні 2м х 1,6м, площа проекції дорівнює 3,2 м2. Щільність для різних ґрунтів можна знайти у відповідних довідниках: наприклад: ґрунт рослинного шару має питому вагу 1200 кг/м3, важкі пластичні глини до 1950 кг/м3, пісок 1600 кг/м3. При покритті ємності ґрунтом шаром 1 м, компенсування сили Архімеда при засипці піском складе близько 5 тон, навіть повне занурення ємності в ґрунтові води не спричинить її спливання. Однак, при засипці шаром 0,5 м залишається зусилля рівне 0,5 т, яке буде виштовхувати ємність (без урахування ваги ємності), але тому що ємність для очищення стічних вод практично постійно наповнена, ймовірність спливання не висока.
якорение емкости GrafЗвичайно, є багато факторів які не враховано в цих приблизних розрахунках, і щільність води змінюється в залежності від домішок. Також вібрації від руху транспорту можуть впливати на фактор спливання, тому питання прив'язувати - не прив'язувати, спливе чи ні, часто хвилює наших клієнтів.
Бетонна плита під ємністю однозначно не дасть спливти жодної ємності. Після установки ємності на плиту її необхідно просто прив'язати до плити надійним тросом або мотузкою з синтетичних волокон, які не піддаються розкладанню в ґрунті.
Таке нехитре технічне рішення, однозначно, захистить ваш септик або станцію очистки стоків від можливого спливання при високому рівні ґрунтових вод.