Адреса: вул. Сирецька, 25А, м. Київ
тел./факс (044) 494 41 04; (067) 751 77 37
РУС
УКР

Теплі грядки та компост. Нові садові тренди та поради.

21 жовтня 2019 р.
Теплі грядки та компост. Нові садові тренди та поради.
Тепла грядка - перекладені шарами органічні відходи нашої ділянки, які при розкладанні віддають своє тепло і гріють рослини. Це дозволяє, наприклад, на місяць раніше висадити розсаду. Шар органіки повинен досягати до 50 см. Бажано, такуют грядку робити восени, щоб за зиму все перегній і до весни грядка вже була готова.
Бувають теплі грядки заглиблення або підняті. Їх можна робити як в теплиці так і на відкритому грунті. Траншею для грядки можна викопати самостійно глибиною і шириною приблизно в 2 штика лопати, а можна і купити або зробити спеціальні ящики глибиною приблизно 0,5 см.
Якщо ви ще вагаєтесь, чи варто зробити у себе на ділянці теплу грядку, то можете влаштувати тестову закладку. Тобто, - на місці яке ви планували під цю конструкцію, ви розмічаєте межі майбутньої грядки (відповідно розміру короба), знімаєте верхній, родючий шар грунту та заглиблюєтесь на 20-40 сантиметрів. На дно ями необхідно покласти сітку, - бажано металеву, головне, щоб розмір вічка був як найменший, - це обмежить доступ до ваших рослин більшості шкідників. На сітку вкладаємо шар картону, а вже потім найгрубші гілки, обрізки дощок, тощо. При цьому не забуваємо пересипати органіку землею, щільно утрамбовуючи та рясно поливаючи це все водою. Якщо це не зробити, то через деякий час під впливом опадів земля просяде і доведеться досипати знову. Крім того, волога потрібна для підтримки процесів перетворення органічних залишків на гумус.
Для прискорення та покращення якості бажано додати бактерії, які сприяють більш ефективному розкладанню «начинки» та нейтралізації спор шкідливих грибних культур, - наприклад фітофтори. Шари органіки повинні змінюватись від грубших до дрібніших, після тонких гілок можуть закладатись стебла помідорів, картоплі, перців, потім трава та листя. Насамкінець все закривається землею.
Якщо ви не визначились, з чого буде зроблено стінки вашої теплої грядки, все одно обмежте її краї чим-небудь крепким: шматки шиферу чи фанери, будь-що підійде, аби вона з часом не розповзлася в усі боки. В будь-якому випадку, на кілька років буде забезпечено цю ділянку органічними добривами, що позбавить від необхідності застосовувати хімічні сполуки, погіршуючи цим природний баланс та якість врожаю. Якщо просто спалити гілки та залишки трави, то користі від попелу, що утвориться, буде набагато менше.
У тому випадку, коли ви ще не визначились, потрібна вам висока грядка чи ні, можете закласти всю органіку в компостну яму або спеціальний компостний бак. Зважаючи на те, що визрівання гумусу йде відповідно до часу закладення органічної сировини, компостер суттєво зручніший у використанні, бо його конструкція дозволяє виймати нижні, готові шари без проблем, а яма такої можливості не дасть.
Одна з найяскравіших ознак приходу осені - це зміна забарвлення та опад листя з дерев. Вигляд може бути дуже різнобарвний та яскравий, але своєчасно неприбране листя – це пряма загроза для газону і просто трави, яка росте на ділянці. Трава під шаром листя просто починає пріти, в наслідок чого утворюються «лисі» жовто-коричневі плями на зеленому тлі. Мало того, що це негарно, прийдеться витратити певний час та гроші для відновлення нормального вигляду ділянки. Тому, важливо своєчасно прибирати опавше листя, ретельно збираючи його і по можливості, закладати у компостні ящики.
При виробництві власного садового компосту відпадає необхідність палити відходи садової обрізки, старе листя, отруюючи навколишнє атмосферу і сусідів димом. Не потрібно купувати синтетичні добрива та якісну садову землю. Не буде перебільшенням, якщо сказати, що використання власного компосту значно полегшує життя садівника і вносить значний вклад в охорону навколишнього середовища. Безвідходне садівництво та використання садового компосту замість небезпечних і дорогих хімічних добрив - важливі складові концепції органічного садівництва.