Адреса: вул. Сирецька, 25А, м. Київ
тел./факс (044) 494 41 04; (067) 751 77 37
РУС
УКР

Використання стічних вод

20 квітня 2019 р.
Використання стічних вод
В процесі експлуатації станції очистки госп-побутових стоків, у власників часто виникає питання - що робити з водою, яка пройшла очищення? Багато дачників і садівників запитують: чи можна використовувати воду з септика для поливу? Виглядає таке рішення досить привабливим, адже проблема зрошення завжди гостра, а ціна на воду постійно підвищується. Ще один момент, який змушує задуматися над цією ідеєю, це наявність додаткових добрив. Ці органічні добрива відмінно стимулюють ріст рослин .Так чи так це насправді? Чи варто зрошувати свою ділянку водою з септика? Або краще цього не робити? Давайте розбиратися.
Практика
Читаючи форуми дачників, можна помітити: частина людей не боїться використовувати таку воду для поливу. Правда, полив відбувається точковий. Тобто, дерева і кущі поливаються такою водою прямо під корінь. Ніхто не зрошує газони й галявини. Що стосується запаху, то очевидці кажуть: їдкого задушливого запаху від поливу такою водою немає, а той, що є, вже через кілька хвилин випаровується. Друга половина городників різко проти такого підходу. Пояснюють вони свою позицію тим, що це небезпечно. У такій воді можуть знаходитися різні бактерії і личинки. А якщо сюди додати ще й побутову хімію, яка, так чи інакше, потрапляє в септик, то це взагалі лихо. З першим моментом погодитися не можна. Хоча б тільки через те, що гноєм удобрюють свої посадки практично всі. І ніхто не переживає, що там може завестися якась "живність" .З другим моментом можна погодитися частково. По-перше, сьогодні існують безфосфатні миючі та чистячі засоби. Шкоди навколишньому середовищу вони не несуть за визначенням. А по-друге, сумлінні дачники знають: велика кількість хімії в септику може вбити всі бактерії, які там "працюють". Так що вони використовують мінімальну кількість миючих препаратів.
А ось що говорить підручник: "КОМУНАЛЬНА ГІГІЄНА" під редакцією доктора медичних наук, професора, академіка HAH, АМН, АПН України, РАМН Є.І. Гончарука
Про ефективність роботи септика свідчать результати досліджень, проведених Є.І. Гончаруком. Так, в септиках, обладнаних з дотриманням будівельно-монтажних вимог, за умови правильної експлуатації, затримується 80-95% зважених речовин, 100% життєздатних яєць гельмінтів; перманганатная окислюваність знижується на 30-40%; на 20-40% підвищується вміст NH3; на 60-80% зменшується кількість сапрофітних мікроорганізмів (мікробне число і коли індекс). Стічна вода, що виходить з септика, має молочно-зелений відтінок, легку опалесценцію, прозорість 5 см, містить не більше 10-15 мг / дм3 завислих речовин. У ній немає плаваючих домішок, помітних неозброєним оком. Осад видаляють з септика асенізаційної машиною 1 раз в півроку або на рік. За цей час товщина осаду і кірки помітно збільшується. Простір, по якому пересувається стічна вода в спорудженні, зменшується. Швидкість руху стічної рідини підвищується, і вона знаходиться в спорудженні вже не 2,5-3 добу, а значно менше. Внаслідок цього ефективність роботи септика знижується. Так, якщо септик працює без очищення 1,5 року, то ефективність видалення яєць гельмінтів зі стічної рідини знижується практично до нуля. А вже через два роки експлуатації септика, стічні води, проходячи через нього, вимивають з осаду яйця гельмінтів, в результаті чого виходить рідина містить яєць гельмінтів більше, ніж надходить на очистку.
Остаточне рішення
Так можна користуватися водою з очисної споруди? Від поливу нею нічого не буде ні рослинам, ні людям? Якщо говорити в загальному, то так, для поливу таку воду використовувати можна, дотримуючись при цьому ряд обов'язкових умов.
Перша умова: поливати такою водою ягоди і зелень не рекомендується. Для цього краще брати дощову воду або чисту. Тим більше, що ягід і зелені не так багато на ділянці. Попадання такої некорисної мікрофлори на фрукти, овочі, ягоди може привести до захворювань. Тільки після додаткового обладнення по знезараженню за допомогою ультрафіолету, вода може бути абсолютно безпечна.
Друга умова: поливати сад або город такою водою можна в тому випадку, якщо ви не користуєтеся побутовою хімією з фосфатами. Ці фосфати дуже агресивні, вони можуть не тільки нашкодити врожаю, але і вбити всю посадку. До слова сказати, деякі все ж поливають свій город очищеною водою, і ніяких страшних випадків не відмічено. Але до рекомендацій виробника прислухатися все ж варто, а саме: використовувати очищену воду там, де виключений контакт з продуктами, що йдуть на стіл.
Третя умова: поливати неочищеними стоками плодові дерева і кущі не рекомендується в період плодоношення.
Четверта умова: полив неочищеними стоками потрібно виробляти виключно під корінь рослини, що не зрошуючи листя. Виробник рекомендує поливати такою водою тільки не плодоносить дерева, чагарники і клумби. Вода пройшла біологічне очищення, погано пахне органіки в ній немає, але в ній можуть міститися різні хвороботворні віруси, наприклад, яйця гельмінтів (глисти). Знезараження не проводиться, якщо передбачається використання біологічно очищених стічних вод для поливу газонів і зелених насаджень.
Підводячи підсумок, можна сказати: сучасні септики забезпечують достатній рівень очищення стоків, щоб користуватися такою водою для поливу. Але робити потрібно це з певною часткою обережності, адже така вода вважається технічною.